+31 (0)20 244 18 21
  trdiaexco@gmail.com

تحصیل دانشگاهی در هلند

شنبه, 29 دی 1397 ساعت 11:22
این مورد را ارزیابی کنید
(10 رای‌ها)

تحصیل دانشگاهی در هلند

کشور هلند کشوری کوچک در شمال غربی اروپا است و عضو شنگن می باشد. واحد پول کشور هلند یورو است.


آمستردام، روتردام، خرونینخن، اوترخت، لایدن، از مهم‌ترین شهرهای دانشجویی این کشور می باشند.

در کشور هلند مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی بسیاری فعالیت دارند و امکان تحصیل برای رشته های متنوع در کلیه مقاطع تحصیلی در برترین دانشگاه های این کشور برای دانشجویان وجود دارد. مدراک دانشگاه های هلند در تمامی‌ جهان معتبرند.

زبان تحصیل

زبان تحصیل در هلند به دو زبان انگلیسی و آلمانی می باشد. البته اگر زبان هلندی را فراگرفته اید می توانید در دوره های تحصیلی دانشگاهی به زبان هلندی نیز شرکت کنید.

*در وب سایت هر دانشگاه رشته های تحصیلی ، هزینه ها و زبان آموزشی وجود دارد.

مهلت ثبت نام

مهلت ثبت نامبسته به رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل متغیر است و از اول ماه ژانویه تا آخر ماه ژوئن می باشد. سال تحصیلی معمولا از نیمه اول ماه سپتامبر آغاز می شود.

  • ·لازم است پیش بینی لازم زمان برای ثبت نام در دانشگاه و زمان دریافت ویزای تحصیلی با توجه به شروع هر ترم در هر دانشگاه درنظر گرفته شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی

دانشجویان متقاضی تحصیل کارشناسی در دانشگاه های هلند بایستی حداقل دیپلم با معدل بالای ۱۲ و مدرک زبان آیلتس حداقل ۶ را داشته باشند تا بتوانند در این مقطع در دانشگاه ها تحصیل داشته باشند. در برخی دانشگاه ها لیست دروس پاس شده و نمرات آنها نیز دریافت می شود.

تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ۳ تا ۴ سال می باشد و در صورت نیاز به اخذ پذیرش کارشناسی و تحصیل به زبان آلمانی مدرکB1 یا B2 زبان آلمانی لازم است.

شهریه دانشگاه های برتر هلند در مقطع کارشناسی به طور میانگین سالانه حدود ۷۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ یورو است. که بر اساس رشته های خاص امکان افزایش وجود دارد.

دانشجویان در مقطع کارشناسی اجازه کار ۱۰ ساعت در هفته را دارند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان متقاضی تحصیل کارشناسی ارشد در دانشگاه های هلند بایستی حداقل مدرک کارشناسی مرتبط و مدرک زبان آیلتس حداقل ۶٫۵ را داشته باشند تا بتوانند در این مقطع در دانشگاه ها تحصیل داشته باشند.

*تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد ۱ تا ۲ سال می باشد .

متقاضیان درصورت اخذ پذیرش در کارشناسی ارشد به زبان آلمانی، باید مدرک B2 زبان آلمانی را داشته باشند.

شهریه دانشگاه های برتر هلند در مقطع کارشناسی ارشد سالانه حدود ۱۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ یورو است. که بر اساس رشته های خاص امکان افزایش شهریه وجود دارد.

دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد اجازه کار ۲۰ ساعت در هفته را دارند.

تحصیل در مقطع دکتری

دانشجویان متقاضی تحصیل دکتری در دانشگاه های هلند بایستی حداقل مدرک کارشناسی ارشد مرتبط و مدرک زبان آیلتس حداقل ۶٫۵ را داشته باشند تا بتوانند در این مقطع در دانشگاه ها تحصیل داشته باشند.

البته هر دانشگاه بسته به رشته یا برنامه ای که میخواهید ادامه دهید ممکن مدارک دیگری شامل انگیزه نامه ، رزومه از سوابق تحصیلی و کاری ، توصیه نامه ، نتایج مدرک GRE و یا GMAT و غیره را درخواست نمایند.

تحصیل در هلند در مقطع دکترا ۴ سال می باشد و متقاضیان باید برای اخذ پذیرش دکترا و تحصیل به زبان آلمانی، مدرک B2 زبان آلمانی را داشته باشند.

هزینه تحصیل دکترا در هلند با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است.

در برخی از دانشگاه ها کل هزینه دکترا به عنوان بخشی از پروژه های تحقیقاتی توسط دولت هلند تأمین می شود، و در برخی دیگر بخشی از آن توسط دانشگاه پرداخت می شود.

*دانشجویان متقاضی تحصیل دکترای تخصصی در هلند به عنوان کارکنان دانشگاهی در کارهای تحقیقاتی شرکت داشته و حقوق دریافت می کنند و از پرداخت شهریه معاف هستند.

دانشجویان در مقطع دکتری اجازه کار ۳۰ ساعت در هفته را دارند.

کشور هلند برای دانشجویانی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند و دارای بورسیه تحصیلی می باشند، حقوق ماهیانه به میزان تقریبا ۲ هزار دلار را در نظر می گیرد.

برای اخذ بورسیه ی تحصیلی مقطع دکتری در کشور هلند، داشتن شرایط زیر مورد نیاز است:

مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه‏های ممتاز جهانی

مدرک زبان آیلتس حداقل ۶٫۵

نوشتن انگیزه نامه به دانشگاه برای موضوع رساله مورد نظر و یافتن استاد راهنما

داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی ، کتاب وغیره

جهت اخذ ویزای دانشجویی هلند به مدارک زیر احتیاج خواهید داشت:

پاسپورت معتبر از متقاضی

فرم پذیرش دانشگاهی تکمیل شده توسط متقاضی

نامه­ رسمی از یک دانشگاه در هلند

گزارش حساب بانکی و گردش حساب آن

تأییدیه­ بیمه درمانی

تأییدیه ­ پرداخت هزینه­‌های اقامت در هلند

فرآیند اخذ ویزای دانشجویی هلند برای شهروندان غیر اروپایی 

در ابتدا دانشجو باید درخواست اجازه اقامت موقت به نام MVV را ارائه دهد. معمولاً دانشگاه میزبان هلندی این کار را انجام می دهد. دانشجو بایستی مدارک اولیه که نشان دهد برای یک دوره تحصیلی ثبت نام کرده است را ارائه دهد و شهریه ترم اول به همراه هزینه بیمه و هزینه صدور اقامت و هزینه زندگی خود به مدت ۳ ماه را به حساب دانشگاه هلندی واریز نماید.

متقاضیان پس از ورود به هلند در همان ۳ روز اول بایستی به پلیس محلی سازمان اتباع خارجی مراجعه داشته و با ارائه مدارکی مشخص کنند که توانایی زندگی و تحصیل در هلند را در طول دوره اقامت تحصیلی خود خواهند داشت و سپس اجازه اقامت یک ساله بگیرند که پس از پایان هر سال نیز بایستی تمدید شود.

امکان اخذ بورس تحصیلی هلند با توجه به رشته، مقطع و دانشگاه برای متقاضیان به سه شکل وجود دارد: با تخفیف در شهریه، تحصیل رایگان در هلند، دریافت کمک هزینه همراه با تحصیل رایگان.

خواندن 2432 دفعه